Money, Money, Money

It’s expensive to live in or visit Alaska. A fill up here will cost major bucks with the lowest current price per gallon running around $3.44. Alaska and Hawaii both have the highest cost of gas anywhere in the US. Plus, the further north you go the more expensive the gasoline.

Want to buy a 12 pack of cola? That’s going to cost you around $12.00. Fast food will be at least a couple of dollars more than you would pay anywhere in the contiguous United States. I purchased a bottle of shampoo on line that I prefer since I haven’t been able to find locally. The shampoo cost me $9.00, but the shipping cost was $10.80. I’ll be looking for a different shampoo.

And don’t even get me started on the cost of housing here. First of all, the houses here are built smaller than else where for obvious reasons. Heating a house in Alaska during winter is similar to cooling one in Mississippi during summer. It’s tough to accomplish and expensive. You can buy a house here , but be prepared to shell out major dollars and leave your lower 48 wish list there. A home that would cost $100,000 or less in most states is $350,000 to $450,000 here depending on location. Like everywhere else location, location, location is pricier. Truth to tell, most places have a view of some kind with the majestic mountains all around.

Budgeting becomes even more important in Alaska. Income is higher here, but it all evens out with the cost of everything. I’m beginning to understand why the natives live off the land.

This entry was posted in Random Thoughts. Bookmark the permalink.

2 Responses to Money, Money, Money

  1. Doris says:

    I remember green peppers for … oh … four dollars each

Comments are closed.